W Tatrach występują 4 gatunki, wśród nich żmija zygzakowata.

Na Podhalu występuje jedynie 6 gatunków gadów. W Tatrach jest ich jeszcze mniej – tylko 4.
W tym małym, „szacownym” gronie znajduje się żmija zygzakowata.
Żmija zygzakowata to gatunek węża. Jest jadowita i występuje dosyć powszechnie na terenie całego kraju.
Charakterystyczne cechy – jasny dosyć wygląd i ciemna wstęga/zygzak (wzdłuż całego ciała). Bez trudu odnajdziemy tu część głowową, tułów i część ogonową – co jak wiadomo nie jest takie oczywiste w przypadku wszystkich węży.
Je głównie małe ssaki owadożerne i gryzonie, ale również żaby, jaszczurki, pisklęta czy owady.
W Tatrach występują do wysokości 1650 m n.p.m., ale w poszukiwaniu pokarmu wędrują nawet wyżej - do około 2000 m.
Gdy chodzi o możliwość ukąszenia:
Żmija ta najczęściej ucieka przed napastnikiem. Rzadko kiedy dochodzi do ataku – chyba, że gdzieś, najczęściej poza szlakiem, ktoś zwierzę osaczy, przestraszy. Wówczas i w ostateczności – atakuje.
W razie jej bliskiego spotkania, należy się delikatnie i spokojnie wycofać – zresztą podobnie jak w przypadku napotkania innych dzikich zwierząt.
Do ukąszenia przez ową żmiję dochodzi stosunkowo rzadko, a do wstrzyknięcia jadu jeszcze rzadziej.
Mimo, że ukąszenie takie nie jest śmiertelne, każde „bliskie spotkanie” ze żmiją wymaga wizyty u lekarza. Jad oddziałuje na układ nerwowy, powoduje martwicę i wpływa na pracę serca.
I o ile w przypadku osoby dorosłej sytuacja nie powinna być groźna, wszystko zmienia się gdy chodzi o dzieci, osoby starsze i chore.
Pod żadnym pozorem nie należy wysysać trucizny zębami, nie poruszać się zbyt mocno, a miejsce ukąszenia trzymać poniżej własnego serca. Konieczne jest wówczas podanie surowicy.
Żmija zygzakowata podlega prawnej ochronie gatunkowej.
Obok żmii zygzakowatej, w Tatrach występuje też zaskroniec – jest to najpopularniejszy wąż w całej Polsce. Nie należy się go bać. Krzywdy nam nie zrobi i nie jest jadowity. Generalnie rzecz biorąc, zaskrońce są niezwykle pożyteczne.
Ogólnie gady to zwierzęta zmiennocieplne.
Pamiętaj, że w Tatrach jesteś gościem. Zachowuj się więc kulturalnie i w miarę cicho. Zwierzęta tego typu wychodzą zwłaszcza w słoneczne dni powygrzewać się na słońcu. Patrzmy więc pod nogi i pod koła (samochodu, roweru)! Nie schodźmy ze szlaków!

 

 Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,,
tps://tpn.pl/,
https://portaltatrzanski.pl/,
https://www.ekologia.pl/,
Wikipedia.